Doğal & Bohem Detaylar İle Yatak Odası Tasarımı

Sizin de yatak odanız, dünyadan uzaklaştığınız size özel bir vaha haline dönüşebilir. Hayatın zorlukları içeresinde stresi taşımak istediğim son yer yatak odası oluyor. Tasarladığımız son süit alanı için yaptığımız bu yatak odası alanı, gerçekten beni realiteden kopartıyor.

Cibinlikli Yatak

Eğer tavan yüksekliği ve oda genişliği müsait ise cibinlikli yataklar göz çevresinde bir alan yaratığı için sizi var olan mekân algısından kopartıyor. Bence uyku için bedenin ve zihnin sorunlarından ayıklamak gerek, yoksa arafta kalıp tam bir uygu uyuyamıyorsunuz. Mimari olarak cibinlikli yatak sizi içine girdiğinizde var olan mekândan koparan bir araç gibi çalışıyor.

Doğal Dokular

Uzun yıllar doğada yaşadığımız için bedenlerimiz doğal malzeme ile daha iyi melatonin salgılıyor. Bedene güvende olduğu hissini veriyor. Bu sebeple natürel ağaç dokuları, havaya bıraktıkları yağlar ve kokular ile bizi sakinleştiriyor. Mümkünse cilasız mobilyalar, pamuklu çarşaflar, keten perdeler bizim bedenen ilişki kurduğumuz materyaller.

Bu sebeple taş duvar kullanmayı seviyorum, hem harika bir görüntü yayıyor, hem de akustik olarak boşlukları keyifli bir ortam enerjisi sunuyor. Aydınlarıma ile taş duvarlar çok güzel bir ilişki kuruyor. Çoğu zaman taş duvarlara çekilmemizin sebebi o, ışığı yayış şekli doğada alışık olduğumuz ve tanıdığımız gibi.  Aydınlatmanın yüzeyde yayılması da bir o kadar rahatlatan bir öğe diyebilirim.

Yayılan Işık // Aydınlatma

Yayılı ışık, direk gözünüze gelmeyen, tercihen bir başka yüzeyden size doğru yayılan ışık anlamında kullanılmaktadır. Bu durumda aradığınız detaylar süzülen ışık veren aplikler, hasır tavan aydınlatmaları olabilir. Yatak odalarında birden fazla aydınlatma senaryosu yapmak en idealidir. Aplikler le birlikte tavan aydınlatması veya abajur ile tavan aydınlatmasını bir arada kullanmak konforlu olacaktır. Giyinme ve temizlik gibi yüksek ışık gerektiren zamanlarda her aydınlatma birlikte yanabilir. Okuma veya dinlenme zamanlarında sadece duvar aplikleri konforlu yayılı bir ışık oluşturacaktır.

Perdeler

Eğer evinizde kedi yoksa kesinlikle keten, doğal dokulu perdeler tercih etmenizi öneriyorum. Doğal keten perdeler çok yumuşak bir ışığı yayılı olarak içeri alacaktır, bu da size konforlu ve keyifli bir yaşam alanı oluşturur. Eğer bütçeniz varsa otomatik stor perdeler gerçekten müthiş. Yatağınızdan doğrulmadan perdeleri kaldırabilir ve yeni güne keten perdelerinizden odaya dolan taze ışıkla merhaba diyebilirsiniz.