2022 Ev Trendi

2022 yılı kökenlerimize döndüğümüz, geçmişten getirdiklerimize sevgiyle baktığımız bir yıl olacak gibi duruyor. Geçen zorlu 2 senenin öğrettiği net bir şey varsa, nereden gelirsen gel elinde tutuğun güzel şeylerin tadını çıkar, çünkü hayat geçici ve akıcı… İşte global alanda bizi ve ruhumuzu etkileyen bu etkiler, tasarım dünyasını, sanatı ve evlerimizin içini etkileyecek. Kökenlerimizden gelen detayları severek kabul ettiğimiz, yargılamadan evlerimize koyduğumuz, geçmişi ve şu anı takdir ve kabul etmemizde bize yardımcı olarak dokular renkler kullandığımız bir dönem başlıyor. Bu kapsamda etnik detaylar, dokular doğal malzeme ve açık renklerle birleşerek geçmişi şuanın bilgeliği ile harmanlayıp bize bu kısa ama bir o kadar uzun olan hayat anlarında el uzatacak.

Bu kapsamda Fixxer Upper ekibinin yaptığı evlerden biri, bahsettiğim duyguyu ve sıcaklığı oldukça net aktarıyor. Akdenizli bir aile için yapılan tasarımda, kültürel detaylarla birlikte, rüstik ahşap detayları ve sıcak bej tonları birlikte kullanılmış. Zeminlerde seçilen kiremit rengi karolar, akdeniz mimarisinin sıcaklığını ve doğallığını tüm ev boyunca yansıtmış diyebilirim.

Yaşam alnında doğal taş duvarlar, kontrast ve modern doğrama ile birleştirerek, geçmiş ve gelecek arasında ev sahiplerini mutlu eden bir dil yakalamış. Mutfak alanının yaşam alanına tamamen açık olduğu bir plan düzleminde çalışılan ev, kapı üzerindeki aydınlık pencereler ile bu alanı tam bir taş avluya dönüştürmüş.

Natürel donları antrasit tonlar ile kontrat şekilde kullanarak, mekân karakteri artırılmış. Yatak odasında seçilen taş duvar ve koyu ahşap zeminler, modern ve klasik mobilya diliyle oldukça dingin mekânlar oluşturduğunu görüyorum.

Banyolarda seçilen renk tonları oldukça hoşuma gitti, özellikle duvarda ve zeminlerde seçilen etnik karolar çok keyifli sonuçlar uyandırmış. Lavabo ünitesinde seçilen koyu panjur tipi dolap evin genel seçimleri ile uyumlu fakat ben büyük ihtimalle farklı bir ürün seçebilirdim.

Evin yıldız odalarından biri çamaşır odası, seçilen haki renk ve zeminde kullanılan dinamik karolar mekâna çok keyifli bir atmosfer kazandırmış. Çok sıkıcı olan ve her hafta yenilenen çamaşır yıkama işi bu odada keyif haline dönüşebilir. Nerdeyse bir hobi odası gibi bile kullanılabilir. Ev bakımı birçok detay gerektiren ve temizliği, bakımı hiç bitmeyen bir iş. Böyle bir odanızın olması bu sıkıcı işleri keyifli hale dönüştürebilecek güzellikte.

İlerde böyle bir çamaşır odası hayali ile size sevgilerimi yolluyorum.

Sevgilerimle,

M