Duvara Tablo Asma Rehberi

Bir resim binlerse söz söyleyebilir….

Bana yazdığınız güzel mesajlarınızın birçoğunda aynı soru var? Duvarlarım çok boş ne yapabilirim?. Boş duvarlarınıza hayat vermenin en güzel yolu sizi ve güzel zamanlarınızı hatırlatan tablo ve fotoğraflardır. Bu bilgi ile birlikte akıllara gelen soru peki nasıl bu tablo ve çerçeveleri asacağım. Duvarlarınıza tablo asmanın 3 ana kuralı var, bu üç unsura dikkat ederseniz, bir anda yaşam alanınızın havasını değiştirebilirsiniz.

STİL, ÖLÇÜ VE ÖLÇEK

Stil, ölçü ve ölçek seçtiğiniz herhangi bir duvarınıza en güzel tabloyu en doğru şekilde yerleştirmenizi sağlayacak harika püf noktaları sunuyor. En doğru parçayı seçmenize ve yerleştirmenizi sağlayacak bu harika yöntemleri biraz yakından inceleyelim;

İLK ADIM: STİLİNİZE KARAR VERİN

Sanat çok kişisel ve özel bir seçim, iç güdüsel olarak duygularınızın fiziksel forma dönüşmüş halleri. Öncelikle gördüğünüz tablo ve eserlerde hangisi içinize neşe getiriyor ona dikkat etmelisiniz. Bu doğa detayları içeren bir görsel olabilir yada soyut bir çalışma olabilir, ona baktığınız zaman ne hissediyorsunuz ona odaklanın, bu size iç dünyanız ile ilgili bir çok şey anlatabilir.

Sizi mutlu eden biçimi hissettikten sonra renklere ve şekillere bakın, asacağınız mekanda bulunan renklerle ve ışıkla nasıl olacağını hayal etmeye çalışın. Kontrast renklerle birlikte yaşam alanınızda bulunan doku ve renklerden seçtiğiniz eserde olması daha bütünleşmiş bir görüntü yaratacaktır.

Her gördüğünüzde içinizde neşe uyandıran bir tablo, her gününüze neşe katacaktır o yüzden zaman verin kendinize, hiç aceleniz yok 😊

İKİNCİ ADIM: NE ÖLÇÜDE VE SAYIDA BİR TABLOYA İHTİYACINIZ VAR.

Renklendirmek istediğiniz duvarınızın öncelikle bir ölçüsünü alın. Bu duvarla ilişkili olan diğer detayları gözden geçirmelisiniz, duvara dayalı bir koltuk var mı? veya duvarda bütünlüğü bozan bir kolon kiriş var mı? o alanı gözden geçirin, hatta renkli bir bant alarak, duvarınızda nereye asmak istiyorsanız oraya bantla bir dikdörtgen çizin, o ölçünün odanın diğer yerlerinden nasıl göründüğüne bakın.  Belki geniş bir duvarınız var ve iki parçalı bir tablo sizi daha mutlu edebilir. Veya geniş duvarınızı birden fazla irili ufaklı çerçeve ile hareketlendirmek isteyebilirsiniz. Aklınıza gelen alternatifleri renkli bantla oluşturmaya çalışın ve nasıl hissettirdiğine bakın, inanının biri heh işte bu oldu hissi yaratacaktır.

Tüm duvarı kaplamaktan çekinmelisiniz, her zaman duvar bitişleri ve eşya bitişleri ile tablonuz arasında geniş bir aralık olmalı. İçinize sinen ölçüleri telefonunuza not edin, böylece alışverişe çıktığınızda ne ölçüde bir tablo bakacağınızı bilirsiniz.

ÜÇÜNCÜ ADIM: DİĞER EŞYALARIN VE TABLONUZUN ÖLÇEĞİNİN UYUMLU OLMASINI SAĞLAYIN.

Ölçek en son ve en kritik konu olarak karşımıza çıkıyor. Ölçekten kast ettiğimiz seçeceğiniz tablonun etrafındaki diğer objeler ile olan ilişkisi. Eğer kalabalık bir duvara eser seçiyorsanız, ufak  ölçüdeki çerçeveler etrafındaki diğer büyük objeler ile daha uyumlu olabilir. Koltuk arkasına bir parça alıyorsanız, eseri boş duvara ortalamalısınız, kısaca tablonuzu düşündüğünüzden daha aşağıya asarak koltuk ve duvarla daha etkili bir ölçek oluşturabilirsiniz.

Yatak odanıza bir parça baktığınızı varsayalım, ilk akla gelen yatak başının üzerine bir eser asmak olabilir. Fakat hareketli bir yatak başı varsa odanızda belki komodin üzerine ufak bir çerçeve daha yalın ve sade durabilir.

Stil, ölçü ve ölçeğinizi belirledikten sonra, bu süreçte eğlenmeye çalışın, çünkü eviniz için yaptığınız her şey neşeyle olmalı, sizin neşeniz o tabloların enerjilerine geçecektir. Kafanıza takılan bir şey olursa her zaman sizin için buradayız 😊 şimdiden keyfiniz bol olsun…

Sevgilerimle,

Merve

Bir cevap yazın