• Home
  • Yenilen
  • Trend Alarmı! – Yemek Odası Renevasyonu

Trend Alarmı! – Yemek Odası Renevasyonu

Karakterli bir duvar tonu doğru aksesuar ve ışıkla kullanıldığı zaman inanılmaz farklar yaratabilir. Amerikalı tasarımcı Emilly Henderson’un sayfasında gördüğüm yemek odası yenileme projesi tam da bu noktayı maksimize ederek bir odanın nasıl güzel dönüşebileceğini gösteriyor. Açıkçası son zamanlarda gördüğümüz en iyi yenileme çalışması olmuş.

Odanın öncesi durumuna baktığımız zaman duvarlarda seçilen derin mavi tonun mekânı nasıl derinleştiğini ve karakter kazandırdığını görebiliyoruz. Tabi ki burada en radikal ve keyifli detaylardan biri tavanın da aynı tonda boyanarak bir mağara derinliğinin hacme kazandırılması olmuş.

Duvarda seçilen soğuk tonu kırmak ve mekânın ev hissini yoğunlaştırmak için seçilen meşe masa ve aynı tonda taba sandalyeler, hem ortamı sıcaklaştırmış hem de iyi bir kontrast oluşturmayı başarmış görünüyor. En sevdiğimiz diğer bir detay ise duvar tonunda grafik desenli bir kumaş ile oluşturulan sedir oldu. Bu parça odadaki dinamizmi sağlamakla birlikte, antik mobilyalar ile birlikte başarılı bir uyum sağlamış. Her açıdan eski ve yeniyi iyi bir lezzette bir araya getiren tasarımcı bu detaylarla beğenimizi aldı.

Mekânı özel kılan bir diğer ayrıntı, tün duvar çerçeve giydirmesi olmuş, özellikle aplik ile birleştirilen ve farklı medyalardan oluşan duvar, mekânı tranforme etmiş diyebiliriz. Sadece seçilen medyalar değil, çerçeveler de farklı renklerde asılmış. Dominant tonlarda seçilen çerçeveler ( siyah-beyaz-meşe) tüm duvarı kaplayan bir sanat eseri algısı oluşturuyor.

Tüm bu ayrıntıları bütünleyen bir objede antik servis maması olmuş. Bu kadar dinamik detayı sakinleyen ve sofistike kazandıran bir masa olmuş. Sanki ev sahibin tüm aile geçmişini bu parça ile mekânda hissetmek mümkün olmuş.

Biz tüm parçaların bir araya gelişini ve oluşturdukları atmosferi çok sevdik. Özellikle soğuk ve sıcak tonların, eski ve yeninin bir arada kullanılış biçimi gerçek anlamda kalbimizi çaldı. Umarım sizde bizim kadar sevmişsinizdir. Mekanın orijinal yazısı burayı  tıklayabilirsiniz.

Sevgilerimle,

M