Mutfak Dekor Fikirleri

Yaşam kültürünü seviyorum ve evimi yenilemek çok hoşuma gidiyor. Tabi sonuç olarak bin tane farklı dekor dergisine maruz kalıyorum. Özellikle kızımdan vakit buldum zaman her dönemden dekor dergisi okumak hoşuma gidiyor. Benim için bir çeşit beyin boşaltma ve trans anı oluyor, kendi dünyamdan çıkıp farklı dünyalara gidiyor gibi oluyorum.

Son zamanlarda birçok dergide mutfak tezgâhlarının dekorasyonu ile ilgili farklı birçok detay gördüm. Özünde yatan fikir, tezgâh alanını yenileyerek, mekân algısını değiştirmek: bir başka değişle annelerimizin yıllardır yaptığı gibi bazen tezgâh düzenini değiştirmek ve yenilenmek.  Beyin çok komik bir organ, gördüğün şeyi değiştirerek hissettiklerinizi de değiştire biliyorsunuz. Sanırım evimizin dekorunu değiştirmeyi hepimiz bu yüzden seviyoruz.

En çok sevdiğim 3 detay oldu; biri tezgâhta direk kitap kullanma fikri, bir diğeri, sevdiğiniz parçaları bir arada kullanma fikri, üçüncüsü de özelleşmiş bir alan yaratma fikri. Özelleşmiş bir alan derken kahve veya baharatlar için özel bir üst oluşturmak gibi…

Bu kapsamda, sizde yemek yapmayı seviyorsanız, bazı yemek kitaplarınızın elinizin altında olması çok keyifli olabiliyor. Bu durumda kitapları bir arada kullanmak için farklı objeler kullanarak bu alanı zenginleştirebilirsiniz.

Sadece kitaplar değil sevdiğiniz bir sanat eseri, karikatür veya fotoğrafı da tezgâhınızda kullanabilirsiniz. Amaç sizi mutlu edip modunuzu değiştirmek ise, keyfinize uygun herhangi bir görseli arka yüz olarak kullanabilirsiniz. Bu görsel ile aynı tonda farklı objeleri yan yana değerlendirmek keyifli sonuçlar doğuracaktır.

Sadece tezgâhınızda özelleşmiş bir alan oluşturabilirsiniz. Baharatlara özel bir alan veya kahve hazırlamaya özel bir alan oluşturarak hayatı kolaylaştırabiliriz. Bu kapsamda amaç mutfak tezgâhı bütünlüğünü bozarak, farklı kolektif alanlar oluşturmak. Bu toplanmaları istediğiniz düzene uygun yapabilirsiniz. Göz bu toplulukları bir bütün olarak algılayacak ve daha sofistike bir görüntü oluşturacaktır.  

Bu kapsamda, farklı detayları bir araya getirerek, tezgâh alanını hareketlendirmeye çalıştık. Açıkçası yukarıda bahsettiğim fikirleri uygulamak düşündüğümden zor oldu ama sonuç beni mutlu etti diyebilirim. Mutfak kullanım alanınız geniş veya dar olabilir, açıkçası bunun hiç önemi yok.

Dikkat edilmesi gereken en önemli detay objeleri kolektif bir şekilde birleştirmek. Böylece alanda iki farklı odak noktası oluşturarak kullanım alanınızı daha geniş ve hoş algılanmasını sağlayabilirsiniz.

Umarım fikirler hoşunuza gitmiştir, herhangi bir sorunuzda bana ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle,

M