KÜÇÜK EVLERE ÖZEL DEKORASYON ÖNERİLERİ

Şehir hayatı birçoğumuz için küçük evlerimize sığmaya çalışmakla geçiyor. İhtiyacımız olmayan eşyalarımızı bağışlayarak kendimize yer açsak da çocuklarla birlikte dar alanda kısa paslaşmaların sayısı artıyor. Durum böyle olunca akıllı çözümlerle hem evlerimizi güzelleştirip hem de depolama alanlarımızı genişletebiliriz.

Salon alanlarının ufak olması hem oturma hem de yemek bölümlerini yerleştirmekte zorlanmamızı sağlıyor. Böyle bir salonunuz varsa size iki altın önerimiz var; birincisi duvarlarınızı kullanın! Herkesin sahip olduğu birçok kitap, albüm var ve bunların bir kutuda dolap üzerinde beklemesine gerek yok. Salon alanında kısa duvarlara yapacağınız tavana uzayan raf üniteleri ile hem eşyalarınızı depolayabilir hem de keyifli bir dekorasyon detayı oluşturabilirsiniz. Burada ki altın kural; ünitelerinizin üzerinden kartonpiyerinizin devam etmesidir. Böylece dolap üniteleri mekânın temel elemanı olarak duracak ve daha elegant görünecektir.

Salonunuz dar ve tam bir yemek masası sığdıramıyorsunuz? İşte bu durumda yemek masanızı duvara yaslamanızı öneriyoruz ama sandalye ile değil. Duvar aksına koyacağınız bir sedir ünitesi ve bu üniteye entegre yuvarlak bir masa ile minimum alana maksimum insan sığdırabilirsiniz. Üstelik bu detay dekorasyonunuz vazgeçilmez bir parçası olabilir.

Diğer bir dar alan konusu çocuk odaları, birçok kardeş odalarını paylaşmak zorunda kalıyor veya misafir odası olmayışı gelen aile üyelerinin kalmasını güçleştiriyor. Böyle durumlarda, çocuk odalarına eklenen yatak kanepeler ile hem dekora keyif katabilirsiniz, hem de misafirlerin nerde uyuyacağı sorunu ortadan kalkacaktır.

Evinizin ve odalarınızın dar olması onların keyifli, düzenli ve düşünülmüş görünmesini engellememeli, dar alanları yapacağınız ufak hareketlerle daha geniş ve keyifli gösterebilirsiniz. Özellikle dar giriş alanlarına dar bir deresuar koyarak hareketlendirmek, dramatik bir odak noktası yaratacağından mekânı daha geniş algılamamızı sağlayacaktır.

En son olarak, dar balkonların kaderi ardiye olmak sanki, ama bizce bu çok üzücü. Evin içinde havanızı değiştirebileceğiniz tek yer balkonlar, bu sebeple bu alanları depo alanı gibi kullanmak yerine, sabah kahvenizi içebileceğiniz, çayınızla biraz yalnız kalabileceğiniz bir alana dönüştürmek düşündüğünüzden çok kolay. Üstelik kendi sebze bahçenizde dikey olarak yaratabilirsiniz.

Umarım öneriler size biraz ilham verebilmiştir. Şimdiden herkese harika bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle,

M