MOBİLYALARINIZI MAKYAJLAYARAK EVİNİZİ NEŞELENDİRİN!

Hepimizin yüzleşmesi gereken bir gerçeği fark ettim bugün; Yaz bitti! Evet bitti galiba… Havada leylekleri gördüğümde anlamalıydım ama benim jetonun düşmesi biraz vakit aldı. Son bahara hoş geldin derken evlerimizde birkaç değişiklik yaparak kış sezonuna neşeyle girmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Geçen senelerde birkaç kez taşındığımdan evimde birbiri ile uygun olamayan mobilyalar yan yana yaşıyor. Her gördüğümde beni bir miktar rahatsız etmesine rağmen bugüne kadar onalar için bir şey yapmak istemedim. Ama artık son bahar geliyor ve yenilenmeye ihtiyaç duyuyorum. İşte bu sebeple yaptığım araştırmalar soncunda farklı zamanlarda ve kaplamalarda aldığım mobilyalarımı aynı tonlara boyayarak uyumlu hale getirme fikri ile dolup taşıyorum. Farklı birçok örnekte harika sonuçlar edinildiğini görmek beni çok cesaretlendirdi. İşte tam bu yüzden bu yazıyı yazmak istedim. Bulduğum harika örnekleri sizinle paylaşarak sizi de cesaretlendirmek istiyorum.

Eski büfelerini modern renklere boyayarak neşelendirme fikri süper olmuş. Özellikle kulpları değiştirerek oluşturulan detaylara bayıldım. Beyaz renge boyama fikri her zaman iyi sonuç garantisi verse de canlı renklere boyanan mobilyaları daha çok seviyorum.

 

Özellikle grafik desenlerde yapılan boyalamalar bence özgünlük ödülünü hak ediyorum. Evet mobilyayı bantlamak ve her defasında boya katlarının kuruması beklemek çok zahmetli oluyor. Zahmetsiz güzel bir şeye ulaşmakta kolay olmuyor. Özellikle eski raf ünitelerinin çocuk veya genç odaları için keyifli desenlerde boyanması harika sonuçlar veriyor.

Eski sandalyelerinizin renklerini ve kumaşlarını değiştirerek onlara dinamik bir görüntü vermek mümkün. Hepsini farklı renkte veya aynı renkte çalışabilirsiniz. Özellikle öğrenci evleri için bence harika bir proje. Hepimiz biliyoruz sandalyeler çok pahalı ve üstelik aldığınızda minimum 4 adet almanız gerekecek. Spotcudan aldığınız eski sandalyeleri tamir ederek ve renklendirerek, düşük bütçenizle harikalar yaratmanız mümkün.

Gelelim benim favori parçama, eski yatak başlarını değerlendirmek. Eski yatak başları hem el işçiliği hem de strüktürlü duruşları ile her zaman ilgimi çekmiştir. Tabi bu mobilyalar genellikle ceviz ve ya maun gibi köklü ağaçlardan yapılıyor ve genelikle üzerlerindeki kaplama ve cila bozulmuş oluyor. İşte bu detayları kapatmak ve modernleştirmek için yatak başlarınızı boyaya bilirsiniz. İnanın sonuçlardan memnun kalacaksınız.

Mobilyalarınızı boyarken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var;

  • Mobilyanın üzerinde bulunan cilayı kaldırmak için mobilyalarınızı iyice zımparalayın. Pürüzsüz bir yüzey elde ettiğinizden emin olun.
  • Farklı boy fırçalarla çalışın bazı detaylara inmek için ufak fırçalara ihtiyacınız olacaktır.
  • Kulp ve menteşe gibi aksesuarları değiştirin, yarattığı farka inanamayacaksınız.
  • Boya için uygun bir kağıt bant seçin, boyayı kaldırmadığından emin olun.
  • Son olarak birkaç kat boya sürmeniz gerekecek, mobilyanın kuruması için havadar bir alanda çalışın.