Evlerimizde Renkli Çözümler

Genellikle natürel tonları sevdiğim doğrudur, fakat canlı renklerin dominant olduğu bir ev kadar mutlu bir mekân yok fikrimce. Canlı renkleri çiçeklerden aldığımız için bize hep yeniyi ve neşeyi hatırlatıyorlar.

Bu sebeple keyifli eklektik detaylar ve rengârenk bir mekân en karamsarın birle yüzüne bir gülümseme getirebilir. Tabi renklerin doğru kullanılması hayati, yoksa karmaşık ve yorucu bir mekân elde edebiliriz. Bu konuda takip edebileceğiniz birkaç püf nokta var, onların peşinden giderseniz sorunsuz bir renklendirme süreci elde edebilirsiniz.

SEVDİĞİNİZ TONLARA KONTRAST TONLAR KULLANIN

Sevdiğiniz bir dominant ton belirleyin ve en dominant objeyi, duvarlar gibi o renkle kullanın. Bu rengin daha görünür ve etkileyici durması için kontrast tonlarda çok dominant olmayan objeler belirleyin ve onları duvarla birlikte kullanın. Buna örnek, aydınlatma, tablo veya yatak örtüsü olabilir. Aynı tonu farklı grafik desenlerle kullanmayı unutmayın, bu mekânı daha dinamik gösterecektir.

HAREKETLİ DUVAR KÂĞITLARI İLE CANLANIN

Dinamik duvar kağıtları her zaman bir mekânı canlandırmanın en kolay ve etkin yollarından biridir. Özellikle ufak alanlarda veya tek duvara uygulandığında dominant bir etki yarattığından başarılı hacimler yaratmanıza yardımcı olacaktır. Çılgın desenlerden çekinmeyin, ne kadar kuvvetli bir duvar kâğıdı seçerseniz,  o kadar dinamik sonuçlar elde edeceksiniz.

DESENLER EN İYİ DOSTUNUZ

Canlı desenler ilk başta sizi korkutabilir. Bunu diğer eşyalarımla nasıl kombinlerim diye endişe etmeniz gayet natürel bir durum. Fakat korkularınızın sizi durdurmasına izin vermeyin, grafik desenler bir mekânı canlandırmanın en etkili yollarından bir diğeri. Sadece dikkat edilmesi gereken püf nokta desenlerin birbiri ile uyumunun sağlanması. Çiçekli bir desen kullanıyorsanız, onun etkisini artıracak, çizgili veya düz bir tekstili birlikte kullanarak, daha bütün bir birliktelik oluşturabilirsiniz.