Kare Salonlara Tasarım Önerileri"/>
  • Home
  • Yeni Fikirler
  • Kare Salonlara Tasarım Önerileri

Kare Salonlara Tasarım Önerileri

Bana blog hakkında gelen çok değerli yorumlardan biri, kare salonların dekorasyonu ile ilgili farklı fikirler paylaşmam yönündeydi. Bu yazıda yerleştirmesi ve mobilya seçimi zor olan kare salonlar için harika öneriler yazdık.

Kare solanlarda yapılacak en akıcı çözümlerden biri açık plan tipi ile salonu yerleştirmek. Açık plan tipi dediğiz, mobilyaların duvarlara yaslandığı ve orta mekânın olabildiğince açık bırakıldı plan tipi. Tabi ki bu yerleşim pencerelerinizin yeri ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Fakat açık plan tipi mekânı olabildiğince geniş gösterecek bir alternatif olacaktır.

Salonunun ne kadar dar olursa olsun, akılcı depolama alanları ile mekânı maksimumda kullanabilirsiniz. Mesela TV ünitesine entegre edeceğiniz puflarla, kalabalık toplantılarda alternatif oturma alanları oluşturabilirsiniz.

Diğer bir püf nokta büfe ve konsollar kullanarak, farklı odak noktaları oluşturmak. Odak noktaları gözü bir noktaya odakladığı için mekânları daha geniş göstermemize yardımcı oluyor. TV ünitesi veya duvara astığınız farklı dekorlar ile bu odak noktalarını oluşturabilirsiniz.

Dar alanlar için yuvarlak masa kullanımı yine mekânı daha kompakt göstereceğinden sizin en iyi dostunuz olabilir. Odanın köşelerine vurguyu azaltacağı için daha dinamik bir mekân algısı oluşturmanıza bir hayli fayda sağlayacaktır.

Pencere oryantasyonundan dolayı açık plan tipi kullanamıyor iseniz, kanepe seçimini ufaltarak mekânı koltuk yerleşimi ile ikiye bölebilirsiniz. Bu durum hacmi daha uzun algılamamızı sağlayacaktır. Diğer bir alternatif olarak tekli koltuklarla kendi oturma düzeninizi oluşturmanızda mümkün. Birbiri ile farklı şekillerde birleşerek detay oluşturan koltuklar ufak hacimlerde çok iyi sonuçlar verebiliyor.

canape vimle ikea Nouveau Images 22 Unique Canape Vallentuna Ikea

Mobilyalarınızı yerleştirdikten sonra en önemli noktalardan biri duvarlarını giydirmek. Salonunuzun duvarlarına ne kadar karakter katarsanız o kadar sempatik bir alan oluşturacaksınız.

Kare salonlar belki planlama açısından zor olsa da, her şey yerli yerine yerleştikten sonra oldukça sıcak ve keyifli mekânlara dönüşürler. Umarım bu yazı sizin için ilham kaynağı olabilmiştir.

Sevgilerimle,

M