2019 Dekorasyon Trendleri

Hoş geldin 2019, bana gelir gelmez bir sürü grip getirdin ama olsun, yine de seviyoruz seni… Bu sene geçen senelere nazaran dekorasyon dünyasında dinamik değişiklikler var.  Özellikle dekorasyon trendlerinin de bir hayli farklı detaylar var. Geçen senelerden hayatımızı giren, minimal ve doğal detayların buluştuğu mekanlar bu sene de bir hayli göz önünde olacak.

Tabi ki değişen dünya ile birlikte, üç ana detay daha çok hayatımızda olacak. Bunlardan ilki evlerimizi daha çevreci hale getirmek olacaktır. Özellikle çevreye zarar vermeyen temizlik ürünleri kullanmak ve geri dönüşüm yapmak bu yıl alabileceğiniz en önemli basamaklar olacaktır. İkincisi doğal ve karbon izi düşük malzemeler kullanmak, üçüncüsü evlerimizde yaşayan yeşil bitkilerin sayısını artırmak olacaktır. 2019 dünyamızı biraz daha koruduğumuz bir yıl olacak diye ümit ediyorum.

Bununla birlikte dekorasyon trendlerinde şimdiden kendini gösteren dikkat çekici başlıklar oldu. Bunlardan biri daha öncede tanıdık olduğumuz bazı detaylar içerse de, dört keyifli detayi hem mağazalarda hem de mekanlarda görmemiz an meselesi, işte 2019’un ilk trend alarmı veren detayları dört ana başlığı:

BIOPHILIA

İnsan ve doğa arasındaki bağı ve ilişkiyi kuvvetlendirmek, aradaki çizgiyi silmek anlamı taşıyan Biophilia, doğal ve organik olan herşeyi ve yaşayan bitki örtüsünü evlerimizi entegre etmemiz konusunda bize ilham oluyor.

Buna evimizde kullandığımız doğal malzemeler, ahşap zeminler, doğal taş yüzeylerden, saksıda yaşan yeşil bitkilere kadar her türlü işlenmemiş doğal detayı sokabiliriz. Bu trend sadece evlerimize değil tüm yaşam alanlarımıza girecek, mutfaklarımız birer bahçeye dönüşecek, evlerimiz yeşil yapraklı bitkilerle donanacak.

SICAK GRI  & DOĞAL AHŞAP TONLARI

Bu senede bu klasmanda kalbimizi çalan birçok detay oldu. Bu kombini daha rafine ve temiz detaylarda çokça kullandık. Bu senede doğal doku biraz daha dominant olacağa benziyor.

Özellikle rattan detaylarla birleşerek farklı bir boyut kazanacak mekanlar oluşacak. Bu kombine özellikle organik desenli duvar kağıtları ve duvar boyamaları entegre oluyor. Böylece hem rafine ama aynı zamanda doğal, temiz ama kimlikli mekanlara dönüşeceğini düşünüyoruz.

AKRİLİK DETAYLAR

Geçen sene çokça bakır detayla bir aradaydık, işte bu detaylar bu sene akriliğe dönüş yapıyor. Özellikle şeffaf olması, dominant bir etki yaratmaması ve etrafındaki diğer detayları görünür kılması sebebi ile akrilik detaylar fazlasıyla gündemde olacak.

Uygulama maliyeti cam kadar maliyetli olsa da, hafif olması ve kırılmaz olması çok daha konforlu bir kullanım sağlıyor. Özellikle orta sehpalarda, hem sehpa hem de sergi elemanı olarak kullanmak için bire bir ürünler.

İNDİGO DETAYLAR & BASKILAR

İndigo bu sene patlama yapacağını düşündüğümüz detaylardan biri. Özellikle yaz aylarına doğru, her yerde görmeye başlayacağız. İndigo rengini özellikle baskı olarak tekstil ürünlerde ve duvar resimlerinde göreceğiz.

Bu detayları, doğal ahşap tonlarla, rattan detaylarla birleştiğinde huzur dolu dingin mekânlar bizi bekliyor olacak. Özellikle bu yaz balkonlarında küçük bir vaha yaratmak isteyenler, indigo baskı kilim ve yastıkları kullanmayı atlamayın.

Umarım trendler sizi 2019 için bir miktar heyecanlandırabilmiştir. Bu sene her şeyden önce evlerimizde bolca huzur ve sağlık olsun, geri kalan dekorasyon detaylarını bir şekilde hallederiz. Musmutlu günler diliyorum herkese,

Sevgilerimle,

M