TEPSİLERİNİZLE EVİNİZİ NEŞELENDİRİN

Masa ve tezgâh alanlarını dekore etmeyi çok seviyoruz, fakat masayı kullanmamız gerektiğinde bütün objeleri kaldırıp, tekrar yerleştirmek bazen yorucu olabiliyor. İşte siz de evim güzel gözüksün ama her seferinde her şeyi yerleştirmek zorunda kalmayım diyorsanız, tepsilerinizi dekorasyonunuzun bir parçası yapabilirsiniz. Böylece her şeyi tek seferde kaldırıp kolayca yerini değiştirebileceksiniz. Özellikle tezgâh ve yemek masası için tepsi kullanmaya bayılıyorum, çünkü bu alanları başka bir şey için kullanmam gerektiğinde tepsiyi tek hareketle kaldırmam yetiyor.

Tepsilerinizin içini organize ederken birkaç altın kurala dikkat etmeniz gerekiyor. Böylece farklı objelerle tepsinizi bir dekoratörün elinden çıkmış gibi farklı modellerle düzenleyebilirsiniz. Peki, nedir bu detaylar;

ÖLÇEĞE DİKKAT!

Aslında bu altın kural bütün dekorasyon detayları için geçerli diyebilirim; farklı büyüklükteki objeleri bir arada kullanmanız gerek. Gözlerimiz objeleri birbiri ile oranlayarak algılama yapıyor, durum böyle olunca farklı uzunluktaki objeleri bir arada kullanarak daha zengin bir görüntü oluşturabilirsiniz. Bunun için bir vazo içindeki çiçekler veya uzun şamdanlar harika olacaktır. Bu yüksek ve dokulu bitkiler tepsinize ihtiyaç duyduğu hacmi kazandıracaktır.

FARKLI YÜKSEKLİKLER OLUŞTURUN!

Tepsilerimizin içi fazlasıyla düz, bu düzlüğe sevdiğimiz objeleri dizsek bile onları görünür yapamayız. Bu sebeple tepsi içinde farklı yükseklikler oluşturmalısınız, bunun için kitap veya dergi kullanmak harika olacaktır. Tepsi içinde oluşturduğunuz bu yüksekliklere sevdiğiniz objeleri yerleştirdiğinizde hem görünür hem de ölçekli duracaktır. Bu durumda en küçük objeyi en yükseğe koymanız daha iyi bir sonuç verecektir.

TONLARA DİKKAT!

Tepsinizin rengi ve içine yelleştireceğiniz detayların renklerine ve tonlarına dikkat etmeniz gerekecek. Hep aynı tondaki objeleri kullanabilir veya aralara kontrast detaylar yerleştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli püf nokta tonlar arasında ahenkli bir geçiş yakalamanız. Böylece her obje birbirine iltifat edip keyifli bir düzenleme oluşturacaktır.