• Home
  • Genel
  • KENTSEL DÖNÜŞÜM MACERALARI_ Mutfak

KENTSEL DÖNÜŞÜM MACERALARI_ Mutfak

Mutfak bizim evimizin kalbi, yemek yapmak da benim kalbim, bu ikisi birleştiğinde mutfak alanının önemi artıyor. Her yüklenici firma gibi bizimki de standart bir mutfak projesi ile bizimle iletişime geçti.  Senelerden beri ben yemek yaparken salon da olan muhabbetten ayrı kaldığım için, artık salon ve mutfak benim için tek bir alan. Mutfak ve yaşama alanı bir bütün olarak düşündüğümden, açık mutfak yapmak istiyorduk. Bu isteğimizi yüklenici firmaya ilettik, onlar da duruma çok sıcak baktı. İstediğimiz gibi mutfağı çizdik ve onlara ilettik.

Projede değiştirdiğim en önemli alanlardan biri dolap hacimlerini artırmak oldu. Senelerdir, her mutfağımda sahip olduğum küçük kaşık çekmecelerinden ve onların içinde aradığımı bulamaktan çektiğim azap sebebi ile 90 cm’lik geniş çekmeceler istedim. Buna ek olarak bar alanı yaratıp orayı servis masası gibi kullanmak ve hatta çalışma masası olarak da kullanacağımı düşünüp geniş bir bar alanı oluşturmak istedim. Böylece salona açılan penceremizde geniş bir sosyalleşme alanı sağlayabilecektir.  Yüklenici firma bu isteklerimi kabul etti, tabi ki istediğim ekstra dolaplar için belli bir bedel talep ettiler.

Mutfak alanı zaten sizi bazı konularda sınırlıyor, pencerenin yeri, bacanın yeri gibi faktöreler devreye girdiğinde dolap boylarınız belli oluyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ihtiyaçlarınıza uygun olarak dolap hacimlerini belirlemeniz. Bazı ufak alanları akıllıca değerlendirmeniz eşyalarınızı yerleştirirken hayat kurtarıcı olabilir.

Dolap hacimleriniz belli olduktan sonra, dolap kapaklarınıza ve aslında mutfağınız genel tarzına karar vermeniz gerekiyor. Bu aşama inanın çok zor olabilir. Zaman geçtikçe sizi daha da mutlu edecek bir hava yaratmanız çok önemli. Tabi ki bütçeniz bu aşamada sınırlayıcı olabilir. Bazı kapak detayları masraflı olabilir. Bu aşamada benim yaptığım şey, istediğim detayı belirledikten sonra bu dekora en ekonomik nasıl ulaşabilirim onu hesaplamak oldu. Bu aşamada yüklenicinizden yardım isteyebilirsiniz. İstediğim görünüş bu, bu görünüşü bütçeme uygun hale nasıl getirebilirim? Diye sorarsanız, size akılcı fikirler vereceklerdir.

İste benim kalbimi çalan ve aralarında karar veremediğim bazı mutfak konsept alternatifleri;

COUNTRY

Bu zamansız mutfaklar her zaman sıcacık kalacaktır. Açık renklerde seçeceğiniz kapaklar aydınlık, ahşap tezgâhınız da sıcak bir hava oluşturacaktır.  Bu detaylarda kullanılan kapaklar göbekli kapak olduğunda, düz mutfak kapaklarından daha masraflı olacaktır. Benim bir önceki mutfağım böyle olduğundan havayı biraz daha modernleştirmek istiyorum.

MODERN COUNTRY

İskandinav havası içeren bu mutfaklar, renkli kapaklar ile hem sıcak hem de modern bir hava yaratmak isteyenler için. Seçeceğiniz pirinç kulplar ve ahşap raf üniteleri ile kullanışlı, şık ama bir o kadarda huzurlu bir alan oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu detaylarda kullanılan göbekli kapaklar ve özel renk boya masrafı açısından yüksek bir maliyet içeriyor. Bu detaylar kalbimi çalsa da bütçemi aştığı için, daha sade kapak detaylarına doğru ilerlemem gerekecek.

MODERN İSKANDİNAV

Bu tarzda kullanılan düz kapaklar, ahşap tonları ile bir miktar sıcaklaştırılıyor. Hem şık ama ev sıcaklığı olan modern mutfaklar isteyenlere için birebir. Özellikle tezgâh arkasında kullanacağınız hareketli seramikler ve mermer detayları ile zamansız ve keyifli bir alan oluşturmak mümkün. Kapak maliyeti düşük olacağından, dekorasyon detaylarına daha çok para harcama imkânı  sağlayacaktır. Zamansız sade bir şıklığı sevenler için doğru bir dekor seçimi.

Şimdilik mutfak genel konseptine karar veremesem de, aklımda olan beni heyecanlandıran 3 konsepti belirlemem beni bir miktar rahatlattı diyebilirim.  Bu aşamadan sonra, kapak detayları, renkler ve dokular üzerine net bir karar vermem gerekecek. Sizi bu detaylarla ilgili bilgilendireceğim. Harika bir hafta sonu diliyorum…

Keyifle kalın,

M