Maya’nın Hayal Odası

Pandemi sürecinde evde geçirdiğimiz vakti çılgın bir ev projesi ile taçlandırdık. Maya ne zamandır bizden yüksek yatak evi diye adlandırdığı bir ranza istiyordu. Bu yaş gurubunun sığınacakları kendi ölçeğinde bir alana ihtiyaç duyuyorlar. Bizim çocukluluğumuzda sandalyelerden çadır yapardık, orası bizim gizli dünyamız olurdu. Artık neredeyse 5 yaşında olacak olan güzel kızımızın böyle bir yuvaya ihtiyacı vardı.

Sizi bilemiyorum ama Maya her akşam uyanıp yanımıza geliyordu, bu yatak projesi ile açıkçası uygu düzenini motive etmek istedik. Yatağımıza kavuşma motivasyonu ile kolları sıvadık. Sinan eşim ve ortağım tüm yatağı kendi elleriyle yaptı ( bununla pek gurur duyuyor J ). Hem onun elindeki ekipmana hem de zamanla değişecek ihtiyaçlarımıza uyum sağlaması adına alt kısmı oyun alanı olan, bir ağaç evi andıran bir yatak projesi çizdik.

Oda çok geniş bir hacme sahip değil bu sebeple yatağın tüm alanı daraltmasını istemedik, bu sebeple merdiven alanını duvar kenarında olabilecek en minimal ölçülerle çözmeye gayret ettik. Alt kısmını depolama alanı kullanmak istediğimizden İkea dolap ünitesi imdadımıza yetişti.

Yatak altını fazla kapatırsak çok karanlık olacağından endişe ettik o yüzden kapıyı geniş tuttuk. Buna rağmen alt kısım karanlık oldu ve buraya bir aplik ekledik. Sürecin tamamında Maya karar mekanizmasıydı diyebilirim. Pencere ve kapıları kendi süsleyeceğini ve buraya başka bir şey eklememiz gerektiğini söyledi, bana soracak olursanız pencere yanında tatlı panjurlar çok sempatik durabilirdi.

Bu süreçte algıladığım en önemli detaylardan biri çocukların kendi hacimleri ile ilgili söz sahibi olmak istemeleri ve her çocuğun seçiminin farklı olduğu oldu. Bu seçimler her zaman sizin hayal ettiğiniz doğrultuda olmayabilir, onlar kendilerinin bir parçası olacağı bir oda isterken sizin hayaliniz bambaşka olabilir.  Bu süreçte bebeğinizin isteklerini ön planda tutmanızın sürecin eğlencesini artıracağını garanti ederim.

Hacimde farklı yükseklikler yaratmak, ranza gibi mekânı bir oyun alanına dönüşmesini sağlıyor. Şuan Halamız sayesinde bir de salıncak ekleyeceğiz tam bir çılgınlık alanına dönüşecek J. Projede bizi en heyecanlandıran kısım, Mayanın yatak altına kedisi ile girip kimse yokmuş gibi Elsa şarkıları söylemesi oldu. Kendine ait bir alanı olması onu her açıdan çok rahatlattı. Biz de onun evine girerken izin istiyoruz, o kısım çok hoşuna gidiyor.

Çocuk odalarının mükemmel görüntülerinden daha çok yaşanır olmaları ve çocuk için karakterini oluşturduğu bir habitat olması daha heyecan verici geliyor. Bu sebeple herşeyin birbirne girdiği zaman bile büyüsünü koruyacak bir odası olmasını istedik. Bu konuda sizlere umarız ilham olmuştur paylaşım.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın,

M