Banyonu Yenilemenin 5 Püf Noktası

Banyo yenilemek her ev sahibi için stresli bir süreç olabilir. Fakat iyi düzenlenmiş bir banyo kesinlikle insanın psikolojisine ciddi olumlu etkiler yaratıyor. Çünkü banyolarımızı günde defalarca kullanıyoruz, bu alanlarda çoğu planımızı ve kafamızı topluyoruz, bu alanların bize keyif vermesi sabah tan akşama kadar her girdiğimizde günümüze pozitif bir ton yaratacaktır.

Tabi olarak banyoların yenilenmesi hem süreç hem de maddi açıdan zorlayıcı olmakla beraber sonuçlandığında evinizin havasını çok değiştirecek önemli bir karar. Eğer buna niyetliyseniz size yardımcı olabileceğine inandığım birkaç püf noktası var.

STİLİZİE KARAR VERİN

Her sabah uyandığınızda girdiğiniz banyonuzun size nasıl bir duygu vermesini istiyorsunuz? Sizi canlandıracak dinamik bir banyo mu? Yoksa sizi rahatlatacak dingin bir alan mı? Aradığınız duyguya göre seçeceğiniz malzemeler değişecektir. Dinamik alanlarda güçlü desenler ve renkleri kullanabilirken, dingin alanlarda daha doğal malzeme ve dokulara yönelmenizi önereceğim.

AYDINLATMA ÖNEMLİ

Birçok banyoda yapılan en önemli hatalardan biri yeterince aydınlatma konulmamasıdır. Banyo alanlarında kullanıma uygun olarak birkaç aydınlatma senaryosu oluşturmak her şeyi ve tüm ambiyansı değiştirecektir. Bu kapsamda tavan aydınlatmasının güçlü olduğuna dikkat edin ve daha loş aydınlatma sağlamak için mutlaka aplik kullanmalısınız. En önemli detaylardan biri aydınlatmalı bir duvar aynası makyaj yapma sürenizi yarıya indireceğini unutmayın.

BÜTÇENİZE KARAR VERİN

Oluşturmak istediğiniz stili farklı yatırım maliyetlerinde yapabileceğinizi unutmayın. Bütçenizi sarsmayacak ama yaptığınız yatırıma değecek bir bütçe oluşturmalısınız. Bu bütçe perspektifinde bazı detayları çıkarabilir ve ya daha lüks detaylar ekleyebilirsiniz.

NE KADAR DEPOLAMA ALNINA İHTİYACINIZ VAR?

Öncelikle sahip olduğunuz banyo ürünlerine iyice bir bakın, sizi mutlu etmeyen ve kullanmaktan zevk almadığınız her şeyi bağışlayın veya verin. Sabah rutininize uygun olarak çekmece sayınızı ve organizasyon aksesuarlarınızı belirleyin. Tezgâh üzerinde dekoratif öğeler dışında bir şey kalmayacağını düşünerek plan yapın, tezgâh üzerinde duran ürünler her zaman mekanı dağınık göstereceğini unutmayın.

TEKNOLOJİDEN YARARLANIN

Artık birçok ev kullanım ürününün akıllı versiyonları çıktığını unutmayın. Bu ürünler gündelik yaşantınıza hiç düşünmediğiniz bir konfor katabilir. Seçtiğiniz ürüne uygun alt yapı hazırlığı yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın, seramiklere başlamadan önce bu alt yapıların doğru yerde olduğunu kontrol etmek hayati olabilir. Bu noktalara dikkat ederek seçimizi yapabilirsiniz;

  • Isıtmalı ve kendini temizleyen klozetler her anlamda yaşam konforunu artırıyor.
  • Yerden ısıtma yaparak sıcacık bir zemine basabilirsiniz.
  • Havalandırma koymayı unutmayın, hatta bu konuda ısrarcı olun
  • Rezistanslı aynalar buğu derdini ortadan kaldırıyor
  • Yeterince mekânınız varsa ufak bir kurna koyarak, banyonuza hamam keyfini taşıyabilirsiniz.