• Home
  • Genel
  • YAŞAM ALANLARI İLE İLGİLİ YENİ FİKİRLER

YAŞAM ALANLARI İLE İLGİLİ YENİ FİKİRLER

Birçoğumuz hiç bu kadar evlerimizde vakit geçirememiştik. Korona virüs sebebi ile zorunlu da olsa evlerimizin tadını çıkara bileceğimiz bir zaman dilimindeyiz. Bunun birçok zor tarafı olsa da evimizde bu kadar vakit geçirmek, evimizi yenileme ve değiştirme isteğini bende çılgınca körüklemiş durumda. Eminim birçoğumuz her gün bir köşeye takılıp orayı nasıl değiştirebileceğimizi hayal ediyoruz. Durum böyle olunca birçok farklı fikir havada uçuşuyor. İşte benim kalbimi çalan birkaç örneği sizinle paylaşmak istedim. Bekli bana ilham oldukları gibi size de ilham olabilirler.

Dürüst olmak gerekirse beyaz duvar kullanımı beni her zaman ürkütmüştür. Beyaz bir duvar boş bir palet oluşturduğundan mekân içindeki renk bütünlüğünü fazlasıyla görünür kılıyor. Eğer sizin de benim gibi mobilyalarınız her parçası aynı renk bütünlüğünü taşımıyorsa, duvarları beyaz yapmak fazlasıyla cesur bir karar olabilir.

Fakat beyaz bir duvar bütünlüğü mekâna hiçbir rengin katamayacağı bir şey katıyor, aydınlık… Bu kadar evde vakit geçirdiğimiz için özellikle yaşam alanlarının aydınlık olması ve dingin olması ruh sağlığımız için fazlasıyla önem kazandı.

Beyaz duvarların bir başka keyifli sonucu, duvarınıza astığınız fotoğraf veya resimler için harika bir yüzey oluşturması. Böylece dramatik detaylar daha görünür ve algılanır olabiliyor.

Bir diğer önemli nokta; beyaz duvarlar ile kanepe renginiz ve halınız kesinlik daha iyi bir bütünlük oluşturacaktır. Eğer salonunuzun yeterince ışık almadığını düşünüyorsanız ve mobilya ve aksesuarlarınız çok dominant renklerde değil ise beyaz duvarları şiddetle öneririm.

Eğer siz de benim gibi dramatik etkilerden, güçlü kimliklerden hoşlanıyorsanız, beyaz duvarlar sizi kesmeyecektir. Bu sene ön plana çıkan koyu lacivert ve hatta siyah duvarlar kesinlikle dominant ama keyifli bir etki yaratıyor.

Bu şekilde bir etkiyi renklendirilmiş ahşap paneller –lambri ile de sağlayabilirsiniz. Tabi ki ülkemizde ahşap ham maddesi pahalı olduğundan bu karar bir yatırım maliyeti oluşturacaktır. Durum böyle olsa bile, bu yatırımdan pişman olmayacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Çünkü ahşap panellerinizi siyaha boyasanız bile ahşabın yarattığı sıcaklık mekânda her halükarda hissedilir olacaktır. Hatta daha ileriye gidip tavaları bile siyaha boyayabilirsiniz, böyle bir karar için odanın yeterince doğal ışık aldığından emin olmak gerekecektir.

Bu detaylarla birlikte önümüzdeki sokağa çıkma yasağı ile birlikte evlerinize farklı bir gözle bakacağınızı biliyorum. Evde geçirilen bu sürede basit işlerle yaşam alanlarınızı dönüştüre bileceğinizi unutmayın. Evlerimizi mabetlerimiz haline dönüştürmek için bu talihsiz dönemi daha faydalı hale dönüştürebileceğimizi umuyorum.

Herkese sağlıklı ve sorunsuz bir hafta diliyorum. Evlerimizde kalalım, sağlıklı kalalım… Biliyorum zor ama en azından başka insanlara daha çok yaşama şansı yaratmış olacağız.

Sevgilerimle,

M