KENTSEL DÖNÜŞÜM MACERALARI – BANYO

Kentsel dönüşüm sürecinde evinizin en zor alanlarından biri banyolar olacaktır. Çünkü banyoların yerleşimini dikey şaft alanları belirliyor, bu alanlarda yüklenici firmanın kontrolünde olduğu için fazla bir müdahale şansınız olmuyor.  Bir diğer zorluğu da yapım maliyeti olarak en yüksek alanlardan biridir. Çeşit çeşit seramik var hepsinin fiyat aralığı değişiyor, güzelleri her zamanki gibi maliyetli olduğundan seçimleriniz maddi durumunuza bağlı kalıyor. Durum böyle olunca yüklenici firmanın seçtiği ürün skalasına bağlı kalmak zorunda kalabilirsiniz. Bu bizim için çok ideal değildi ama bütçemiz için fedakârlık etmek zorunda kaldık.

Banyolarınız yapılırken yüklenici firma ile bağlarınızı iyi tutmanızı tavsiye ediyorum. Giderken yanınızda tatlı bir şeyler götürün mesela, bu seçim sürecini daha tatlı yapacaktır. Sizde eğer bu süreçteyseniz size bazı ufak tavsiyelerim olacak. Bu yol haritasını izlerseniz hem bütçenizi aşmadan hem de hayallerinizdeki banyoya ulaşarak süreci bitirebilirsiniz.

SEÇİMLERİNİZİ DİKKATLİ YAPIN

Her firmanın sözleşme sürecinde taahhüt ettiği ürünler ve markalar vardır. Bunları araştırın, görünüşleri sizi mutlu ediyor mu? Biz bu süreçteyken bütçemizi aşmamak adına sözleşme yazan marka ve modellerden gittik. Seramiklerde aynı markanın farklı ürünlerini araştırdık. Bu ürünleri fiyat farkı olmadan hangilerini kullanabileceğimizi yüklenici firmaya sorduk ve seçimimizi buna uygun yaptık.

Çamaşır makinesini banyo dışına taşıdığımız için banyo alanımız bir miktar küçüldü. Böyle olunca zeminde koyu renk, duvarlarda açık renk seramikler seçtik. Böylece daha aydınlık bir banyo alanı yapmayı hedefledik. Zeminde hareketli seramik ile koyu renk derz seçerseniz, zemine düşen saçlar daha az görünür olacaktır. Böylece banyonuz hep daha temiz görünecektir.

BANYO MOBİLYALARINA DİKKAT

Yüklenici firmalar genellikle en ucuz banyo mobilyalarını seçerler ve sizin isteğinize uygun bunları revize etmek istemeyeceklerdir. Böyle olunca benim onca banyo eşyamı nereye koyacağım sorunu çıktı ortaya. Banyo mobilyalarını kendimiz yapmaya karar verdik. Çamaşır makinesi de içerde olmadığından hem lavabo dolabı hem de havlu dolabını bir arada sığdırabildik. Banyo mobilyaların parasını firmadan istedik ve bize verdiler.

Hem yüklük alanlarının genişliği, hem farklı depolama çözümleri sundukları için banyo mobilyamızı İkea’dan aldık. Lavabo altı çekmecelerin olması ve burda farklı kutu ve detayla düzenleme yapabildiğimiz için bu benim adıma çok kullanışlı oldu. Havlu dolabını da hem havlular hem de Mayanın oyuncakları için depolama alanı olarak kullanabilecektik. Farklı sepet ve kutularla, gerekli olan ama ortada görmek istemeyeceğiz detayları keyifli bir şekilde saklayabilirsiniz.

TEKNİK DETAYLARA DİKKAT

En önemli noktalardan biri banyo alanlarında kullanılan teknik detaylar. Kullanılan süzgeçlerin marka ve modelini sorun, farklı kapak alternatiflerini görmek istediğinizi söyleyin. Kötü bir süzgeç kapağı her şeyi mahvede bilir. Biz 2 yaşında bir kızımız olduğu için küvet koymak istediğimizi söyledik, böylece ona küvette keyifli vakitler geçirtebilecektik.

Üstelik normal duş alanında yıkamaktan daha kolay olacaktı. Buna ek olarak havlu panı, klozet üzerine koymalarını istedik, böylece havlu dolabı için yer açıldı. Diğer önemli bir detayda süzgeç kapaklarını seramik kapak istedik, böylece seminde süzgeç olduğu anlaşılmayacak.

 

Bu detayları takip ettiğinizde istediğiniz detaylara ulaşmanız daha kolay olacak. Banyolar düşünülenin aksine çok kullanışlı olmalı, sizin eşyalarınıza ve kullanım alışkanlıklarınıza uygun olmalı, böylece her girdiğinizde ferah ve düzenli bir alanın tadını çıkarabilirsiniz.

Şimdiden hepinize mutlu bir bayram haftası diliyorum. Evlerinizde huzurla, mutlulukla ve ailenizle geçireceğiniz harika bir hafta olsun.

Sevgilerimle,

M