FİLM SETLERİNDEN EVİMİZE

Film izlemeyi her zaman çok sevmişimdir. Sadece konusu veya oyuncuları sebebi ile değil, tüm üretim arkasında olan detaylar beni hep etkilemiştir. İngilizcede filmlere hareketli resimler deniyor, gerçekten de düşündüğünüzde filmin her karesi bir resim. Bu resimler ne kadar zengin olursa film de o kadar güzelleşiyor.

Durum böyle olunca, filmlerin çekildiği mekânlar, yani setler bu resimlerin en önemli parçaları. Set tasarımında birçok filmde dev ekipler ve tasarımcılar çalışıyor ve bu mekânların tasarımı size ilham kaynağı olabiliyor. Nacy Meyers Filmleri beni mekân tasarımı olarak etkileyen filmler arasında ilk sıralarda. Yönetmen genellikle aile komedileri ve sıcak filmler çekiyor. Genellikle film setleri de bu sıcaklığı ve tasarımları içeriyor. Meyers’ın çektiği en yeni filmlerden biri olan Intern “ stajyer” filmi hem mekanları hem de konusuyla, tam bir Pazar günü filmi. Filmin çekildiği ev ve ofis detayları gerçekten harika ve tüm setleri ile yönetmen özellikle ilgileniyor. Her detay filmin bir parçası ve sizde eğer bu yönetmenin yarattığı sıcak ve keyifli ortamı seviyorsanız, evleriniz de bu detayları kullanarak sıcacık ve konforlu bir ev oluşturabilirsiniz.

Tıpkı karakterler gibi evlerde birçok katmandan ve detaydan oluşuyor. Özellikle filmi konu alan şirketin açıklığı ve çağdaşlığı ofis alanında da gayet net hissediliyor.

Özellikle genç bir tasarımcıyı konu alan film, tasarımcının ev bölümlerinin çekildiği set ile göz dolduruyor bence. Aile hayatın ön planda tutan bu karakterin evi de tıpkı kendisi gibi aile düzeninin ve yaşanmışlığının her katmanını taşıyor. Özellikle mutfak alanı, rahatlığı ve sıcaklığı ile aile yaşamının tam ortasında oturuyor. Sadece yemek pişirilen bir alan değil aynı zamanda çocukların vakit geçirdiği, ailenin toplanma alanını oluşturuyor.

Filmi izleyenleriniz bilecektir, çiftimiz filme biraz zor zamanlar geçiriyor. İki farklı karakterin buluştuğu yatak odası da hem maskülen hem feminen detaylar içeren tam bir karışım olmuş.

Filmi izlemeyenlere şiddetle tavsiye edilir. Eğer izlediyseniz, sadece arka plandaki detaylara bakmak için tekrar izlemenizi tavsiye ederim. Herkese şimdiden mutlu bir hafta sonu diliyorum.